Od miesięcy nasz konsumencki wymiar zdominował temat podróbek. Tym razem podpowiemy, co zrobić, by skutecznie zareklamować buty, które nam się z niewiadomych przyczyn rozleciały lub właśnie były nieoryginalne.

Czwartkowa Wyborcza.biz opisała przeróżne przypadki usterek obuwia, a także to jak sprzedawcy starają się nas zniechęcić od dochodzenia swoich praw. Polecamy lekturę – cały tekst tutaj.

A jak skutecznie zareklamować buty? Za wyborcza.biz podpowiadamy cztery kroki:

Krok 1.

Gdy mamy rozwalone lub nieoryginalne buty, możemy dochodzić roszczeń, powołując się na niezgodność towaru z umową. Mamy na to dwa lata od daty zakupu. Przy czym przez pierwsze sześć miesięcy to sklep musi udowodnić, że buty były sprzedane jako pełnowartościowe. Po upływie tego terminu ciężar dowodu przechodzi na kupującego.

Krok 2.

Co zrobić, jeśli buty rozjechały się po sześciu miesiącach, a sklep nie chce uwzględnić reklamacji? Należy wówczas zamówić własną ekspertyzę. Listę rzeczoznawców z różnych branż można otrzymać w Inspekcji Handlowej. Ocena butów kosztuje ponad 30 zł. Ale sklep zawsze może sporządzić kontrekspertyzę.

Krok 3.

Interwencja rzecznika konsumentów (jest w każdym mieście lub powiecie) albo choćby rada, jak sformułować pismo, by sprzedawca się zorientował, że to nie przelewki, mogą być źródłem sukcesu. Niestety, i ten patent nie zawsze działa.

Krok 4.

Droga sądowa. Wyborcza.biz pisze, że „jeśli rzecznik nas namawia na takie rozwiązanie – mamy duże szanse na wygraną. Jeśli uważa, że istnieje ryzyko porażki – lepiej sobie odpuścić. Rzecznicy mają dobre rozeznanie, bo przez ich ręce przewinęły się dziesiątki takich spraw.”

Walczymy z podróbkami!

Jak odróżnić podróbki od oryginału – część pierwsza

Jak odróżnić podróbki od oryginału – część druga

Uwaga na podróbki na Allegro – lista

Podróbki butów przebiegły… 4,5 km

Nie daj się nabrać – uważaj na oszustów!

Kolejne oszustwo – tym razem Nike Air Max