Wczoraj wleciał tu tekst o Nowym Jorku, Air Force 1, kulturze hip-hop. Dziś pojawia się kolejny. O trzech książkach związanych z tym pięknym, nigdy nie śpiącym miastem. Bo jak mówiłem – pisałem – nie raz, ten blog nie jest tylko o butach. Jest o kulturze, szeroko pojętej sneakersowej kulturze, ale też o mnie, o tym co przeżywam i gdzie zabieram ze sobą Ciebie.

A tym razem, jest to właśnie – wiem, powtarzam się – Nowy Jork.

Aha i nie myśl sobie, że w tym tekście nie będzie mowy o butach, wiesz, że nawet gdy nie ma to związku, to ja ten związek i tak znajduję. Od tego mnie masz, po to piszę, aby pokazać Ci, że but to nie tylko ten kawałek materiału, który nosisz na nodze.

Air Force 1 i Nowy Jork? Czemu nie …

Historia Nowego Jorku, moja historia tego miasta, będzie tu opowiedziana innym razem, teraz, skrótowo, skupię się na trzech książkach o  Nowym Jorku lub z Big Apple w tle. Tło to może być bardzo szerokie. Kiedyś wyjaśnię Ci dlaczego.

No dobra, ale Nowy Jork w książce? Tak. Pierwszą na liście książek o Nowym Jorku, jest …

Humans of New York

Kupiłem wydanie po Polsku. Zastanawiałem się też nad tym, żeby dołożyć do mojej biblioteczki oryginalną wersję językową. Siedziała kiedyś długo w księgarni Autorskiej, ale zrezygnowałem. Nie wiem w sumie dlaczego. Humans of New York zafascynowało mnie jeszcze przed tym jak autor zdecydował się stworzyć wersję drukowaną. Brandon Stanton to fotograf, który obserwuje życie w Big Apple i fotografuje ludzi tego miasta. Opowiada ich historie, zdjęciem i nie zawsze krótkim opisem. Wiesz, bo miasto tworzą ludzie, nie tylko budynki, zabytki i atrakcje. Atrakcje są dla nich, dla ludzi, klimat, tożsamość, to wszystko ludzie. Stanton ma profil na Facebooku, który wywołał 3-4 lata (może dwa?) temu duże poruszenie. Książka to album z ogromną liczbą fotografii. Przegląda się je niezwykle przyjemnie, bo historie na nich piszą się same.

Mój Nowy Jork

Chodziłem wokół niej kilka tygodni. W końcu dostałem w prezencie. Tak mam z książkami, inaczej niż z butami. Mocno zastanawiam się nad kolejnym zakupem. Mój Nowy Jork w przeciwieństwie do Humans of New York to historie pisane, nie obrazkowe. Wywiady ze słynnymi nowojorczykami i osobami od dawna związanymi z tymi miastem, które opowiadają swoje historie i fascynacje najlepszym podobno miastem na świecie. Opowiadają o swoich ulubionych miejscach, opowiadają o tym, czym dla nich jest Nowy Jork. Kto? Lista jest długa, Woody Allen, Spike Lee, Robert De Niro, Martin Scorsese, Taylor Swift, Al Pacino i tak dalej. SQN nie zawiódł!

Where’d You Get Those?

Mówiłem, że będzie butowo? Mówiłem i słowa dotrzymuję. Książka autorstwa Bobbito Garcii opowiada o historii butów i kulturze sneakersowej w latach 1960-1987. W zasadzie nieco o niej było już w dwóch tekstach. Jeden opowiadał kim jest Bobbito, drugi był o 5 najlepszych pozycjach książkowych jeśli chodzi o kicksy.

5 książek o kulturze butowej, na które warto zwrócić uwagę

Where’d Tou Get Those? to biblia, a dla mnie ma szczególne znaczenie, bo mój egzemplarz został podpisany przez samego Bobbito Garcię w Dubaju.

I na zakończenie mam ekstras, ale nie wiem czy nie jest to ekstras dla mnie. Na blogu miastoksiazek.blox.pl znalazłem tekst o 10 książkach o NYC. Pod numerem jeden kryje się pozycja Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny. Podoba mi się nazwa, podobno książka jest niezła, już byłem ją kupić.

Related Articles

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Autor

Szczepan Radzki

Szczepan Radzki

Twórca treści. Dziennikarz. Entuzjasta komunikacji społecznej, promotor #jkdn i sneakerhead. Biegacz i golfista amator. Zakochany w rekreacji. Siódme poty pisarskie wylewa też tutaj – http://bit.ly/1vSJEbk i na TT (@szczepanradzki), a fotki pokazuję tu insta -> @szczepanradzki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *