Pamiętasz ten wpis, w którym informowałem Cię o Twojej wizji Air Max? Nie? Jest tutaj. Jak dobrze wiesz za projektem stoi Nike, ale ma on także twarz Bartka Walczuka, którego możesz kojarzyć jako Mr. Osom. Bartek jest m.in. jurorem w konkursie, jest miłośnikiem butów, jest kreatywny, jest ojcem, ma wypasionego Instagrama, jest człowiekiem instytucją, a w tym wszystkim znalazł kilka minut, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące projektu, Nike, butów oczywiście także.

Obecnie pracujesz w 180HB, ale masz doświadczenia z Ogilvy, jednej z największych agencji reklamowych na świcie, więc prywatnie spytam przy okazji, jak to jest działać z tak dużą marką, tak naprawdę chyba prekursorem całej branży. 

Bartek Walczuk: Praca w agencji nauczyła mnie, że wszystko ma jakąś funkcję. O ile po pracy mogłem po prostu rysować, czy projektować, często eksperymentując, w pracy jednak tworzymy po coś i to była pierwsza różnica – zresztą eksperymenty nie mają terminu, a praca w agencji ma zawsze. Poza tym designerom często wydaje się że wystarczy, żeby było ‚ładnie’, zapominając o użyteczności, funkcji, grupie docelowej etc – dlatego myślę że praca w agencji uczy również pokory. Oczywiście są momenty, w których nie da się postawić znaku równości pomiędzy biznesem, a sztuką. Ale wierzę, że kreatywne rozwiązania sprzedają.

Nike samo w sobie zaś jest bardzo niepowtarzalną organizacją, co ma swoje plusy jak i minusy. Ale będąc w środku tego ekosystemu naprawdę podziwiam, jak tworząc dla tylu rynków udaje się utrzymać poziom, ton czy przesłanie marki – niezależnie od wieku, koloru skóry czy wyznania. To niesamowita praca. Do tego – cała część nazwijmy ją brzydko ‚lifestyle’ czyli m.in. Air Max – to tylko wycinek naszego kalendarza. Reszta to sport.

Pracujesz z Nike od kilku lat, który z Twoich projektów jest tym najlepszym, jaki zrealizowałeś z tą firmą?

Być może zabrzmi to źle, ale nie zrealizowałem z tą marką złego projektu – nie mają w zwyczaju takich puszczać, nawet gdyby mieli za to zapłacić. Natomiast myślę, że najlepszy jeszcze przed nami.

Przejdźmy do butów. Jesteś zajawkowiczem, zbierasz, masz sporą kolekcję AM. Które są Twoimi ulubionymi i dlaczego?

Air Max 1 OG. Moja historia z Air Maxami zaczęła się paradoksalnie od BW, a jedynki były wtedy niedostępne i dużo droższe. Dlatego zawsze były Graalem. Przeszło mi, kiedy Nike zmieniło ich bryłę ale na szczęście – w tym roku wrócili do pierwotnej.

Projekt, który odpaliliście na Air Max Day ma za zadanie … ?

Ma ich kilka. Po pierwsze praca dla Nike to mega zajawka dla większości młodych projektantów. Po drugie wierzymy, że nadesłane prace wytrzymają poziom – staramy się unikać konkursów w którym ludzie nadsyłają nam jakieś g____, a my robimy z tego trochę mniej g____. Tutaj tego nie ma. Po trzecie – daje to bardzo szeroką perspektywę jak młodzi rozumieją Nike, a pracując jakiś czas na jednym kliencie to dla nas bardzo przydatne.

Czego spodziewasz się po pracach, jakich efektów – pytam generalnie o to, co chciałbyś zobaczyć ideowo, jaki obrazek kształtuje się w Twojej głowie?

Zanim zacząłem na stałe pracować z Nike, współpracowaliśmy wcześniej przy innych projektach np. Nie Dla Turysty i wiem jak się podchodzi do pracy z tym klientem. Jeszcze nie wiesz co zrobisz, ale wiesz, że dasz 300%. No więc tego chyba oczekuję – 300%

Skąd w ogóle pomysł na taki projekt pod Air Max Day?

W zeszłym roku, w Vote Back użytkownicy wybierali Air Maxy, które wrócą z okazji AMD. Wróciły Atmosy. W tym roku ma miejsce Vote Forward – Nike poprosiło projektantów z całego świata o przygotowanie swojej wizji Air Max w przyszłości. My poprosiliśmy lokalnych designerów o przygotowanie plakatu na temat Air Max.

Który z obecnych modeli przywracanych przez Nike na Air Max Day jest Twoim zdaniem najlepszy/najciekawszy?

Osobiście zawsze byłem fanem OG więc Air Max 1 OG jest najlepszy. Fanem Atmosów nigdy nie byłem, więc nie płaczę, że ich nie wyrwałem. Ale za to tegoroczna premiera – Vapor Max – oo tak.

Na zakończenie, jeśli miałbyś wybrać jeden but, jeden model, jedną kolorystykę na całe życie to wybierasz … ?

Air Max 90 Independence Day – White/White/White. Kiedy urodziła mi się córka, z radości zgasiłem sobie na nich peta, ale jeszcze je złapię. Tylko nie wiem, co wtedy nosiłbym w lato. Pewnie Tomsy. 5!

Dzięki za rozmowę, pjona!

Obserwuj Bartka na InstagramieFacebooku oraz Behance

Related Articles

O autorze Zobacz wszystkie wpisy Autor

Szczepan Radzki

Szczepan Radzki

Twórca treści. Dziennikarz. Entuzjasta komunikacji społecznej, promotor #jkdn i sneakerhead. Biegacz i golfista amator. Zakochany w rekreacji. Siódme poty pisarskie wylewa też tutaj - http://bit.ly/1vSJEbk i na TT (@szczepanradzki), a fotki pokazuję tu insta -> @szczepanradzki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *